Kentsel dönüşüm kira yardımı kılavuzu 2017

Kentsel dönüşüm kira yardımı kılavuzu 2017
30 Mart 2017 - 18:42

2017'de riskli binalarda kira yardımı alacak hak sahiplerini yakından ilgilendiren haber! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Kılavuzu 2017 ayrıntılarını yayımladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2017 için yayımlanan Kentsel Dönüşüm kira yardım Kılavuzu ile tüm şartlar belirlendi. Ev sahipleri, mütehahhitler dönüşüm kapsamında bu kılavuzda belirtildiği şekilde işlemlerini yapabilecekler.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 30 Mart 2017 - İstanbul

Türkiye genelinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları büyük bir ivme kazanarak 2017'de daha hızlı ilerlemeye başlamış durumda. Bakanlık gerekli yasal düzenlemeler ve gereksinimler üzerinde daha uzman işler çıkartmaya devam ediyor. Son yapılan çalışmalar bu doğrultuda. Gerek müteahhit tarafı gerekse hak sahiplerinin haklarını korumak için çalışmalarını sürdürüyor. 

Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm kira yardım Kılavuzu 2017'de nasıl olacağına ilişkin detaylarını yayımladı. En son 2015'te yayımlanan kira yardım klavuzunun sonra yenilenen kira klavuzunun tüm detayları 2017 Mart ayında ynilenmiş haliyle belirlendi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni kira yardım klavuzu 2 Mayıs 2017 tarihi itibari kira ödemelerine başlanacağı vurgulanıyor. 15 Mart 2017 ile birlikte kira yardım başvurusu yapacaklar, henüz sonuçlanmamış tüm işlemler Bakanlıkça hazırlanan bu yeni klavuza göre uygulanacak.
 
6306 Sayılı Afet Riski altındaki bina ve alanlarda ikamet eden hak sahipleri ve kiracılara devlet tarafından kira yardımı yapılıyor.Yapılan kentsel dönüşüm kira yardımının kime ne kadar ve ne şekilde yapılacağı, ödemenin nasıl yapılacağı ve hangi şartların oluşması gerektiği ise Bakanlık tarafından belirlenen kriterlere göre kira yardımı klavuzunda belirtiliyor.
 
6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun 5. maddesi ve uygulama yönetmeliğinin 16. maddesi hükümlerine göre hak sahipleri kentsel dönüşüm kira yardımı alabilmeleri için bağlı bulundukları Belediyelere müracaat etmeleri gerekiyor. Belediye nezdinde yapılacak kira yardımı başvurusu ve incelemesinden sonra süreç tamamlanmaktadır.

Kimler başvuru yapabilecek?

Dönüşümle birlikte en fazla sorulan sorular arasında ise kira yardımına kimlar başvurabilecek sorusu bulunuyor. Hak sahipleri ilgili kanun kapsamında riskli olarak tespit edilen bir konut ve bir işyeri için kira yardımı başvurusu yapabilir. Buna göre ikamet edilen bir konut için ve bir adet işyeri için kira yardımı yapılabilecektir.
 
Riskli Konutta ikamet eden kat maliklerinden aşağıdaki belgeler istenir
 
1 - Başvuru dilekçesi
2 - Nüfus Cüzdanı fotokopisi
3 - Riskli Yapı raporu
4 - Tapu belgesi ve güncek tapu kaydı ( Bağımsız bölümü belli olmayan yapılarda belediyeden alınacak belgeyle adres, ada, parsel bilgileri ile emlak vergi beyannamesi istenir)
5 - A.R.A.A.D. net sistemi üzerinden riskli yapı için Kimlik Numarası alındığı tarihten önceki son 3 aylık veya 3 aydan herhangi birine ait elektrik, su gibi abonelik faturalarından bir tanesi
4 - Yapı Kimlik Numarasının alındığı tarihte hak sahibinin ikamet ettiğine ve yapıyı tahliye ettiğine dair Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden alınacak imzalı mühürlü adres bilgi raporu
5 - Yıkılan Yapılar Formu
6 - Hak sahibi veya vekiline ait T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ye ait hesap cüzdan fotokopisi
 
Dönüşüm alanında bulunan ve Riskli olduğu tespit edilen yapıdaki İşyeri hak sahipleri, Riskli Olarak tespit edilen konutta ikamet eden kiracılar, Riskli olarak tespit edilen yapıda işyeri bulunan kiracılar, Riskli tespit edilen konutta ikamet eden Sınırlı Aynı Hak sahipleri, Risikli olarak tespit edilen yapıda İşyeri işleten Sınırlı Ayni Hak sahipleri, Rsikli olarak tespit edilen Kamu lojmanında ikamet eden kiracılar, kentsel dönüşümm kira yardımı için bağlı bulundukları il veya ilçelerdeki Belediyelere başvuru yapabilecekler.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kira yardımı için ayrılacak kaynak her ayın 15'inde T.C. Ziraat Bankasının ilgili şubelerine hak sahiplerine gönderilecektir.
 
Hak sahiplerine ikamet ettikleri sadece bir konut için kentsel dönüşüm kira yardımı yapılacak ve 18 ay sınırı bulunacak.
 
2016'da başvuru yapıp Riskli Yapı Tespit Raporu Onay tarihinde ikamet edilmemesi nedeniyle kira yardımı talebi olumsuz neticelenenler, 2017'de Kira Yardım Klavuzunda belirlenen başvuru şartlarını sağlıyorlarsa kira yardımı başvurusu için öngörülen riskli yapıyı tahliye ettikten sonraki 1 yıllık başvuru sürecinin dolmamış olması şartıyla yeniden müracaat yapmaları halinde talepleri Belediye Başkanlığı tarafından tekrar değerlendirimeye alınacağını bilmeniz gerekiyor.
 
Kentsel Dönüşüm kira yardımı için A.R.A.A.D.net sistemi üzerinde riskli yapı için Yapı Kimlik numarası alındığı tarihte riskli yapıda ikamet edenler sadece kira yardımı alabileceklerdir. Öncesinde ikamet değişikliğ yapanlar ile fatura ibraz etmeyenler kira yardımı başvurusunda bulunamayacaktır.

  • 1 Yorum
  • Oktay Yen
    7 ay önce
    Merhaba, Kentsel Dönüşüm kira yardımı için A.R.A.A.D sistemi üzerinde riskli yapı için Yapı Kimlik numarası alındığı tarihte demişsiniz. Bu yapı kimlik numarsı nedir ve A.R.A.A.D.net sistemi üzerine alındığı tarih eski kontrol edilen tarihten daha geç bir tarihmidir. Bizim başvurumuz 2016 yılında annemin ikametini yanımıza geç almış olduğumuz için gerçekleşmedi. Vereceğeniz bilgi için şimdiden teşekkürler